با سریع‌ترین هواپیماهای جنگنده دنیا آشنا شوید (بخش دوم)

نویسنده:

۰۷:۳۹:۵۰

در مقاله قبلی، تعدادی از سریع‌ترین جنگنده‌های دنیا به شما معرفی شدند. اما در این‌جا می‌خواهیم رتبه‌های یک تا پنج را مشخص کنیم. با آی‌تی‌رسان همراه باشید تا دریابید کدام جنگنده لایق عنوان نخست بین برترین‌ها است.

۵٫ سوخو Su-35

جنگنده سوخو 35

این جنگنده چندمنظوره نسل چهارم توانسته نیازهای روسیه را در پشتیبانی هوایی برطرف کند. در حقیقت آن‌ها با الهام از Su-27 خارق‌العاده، بهترین هواپیما جنگی تاریخ خود را ساختند. هرچند با ورود جنگنده جدید روسیه به نام پک‌فا- ۵۰ T شاید معادلات به نفع این تازه وارد تغییر کند. این جنگنده در سال ۲۰۱۰ اولین پرواز خود را انجام داد، دقیقا همان سالی که نخستین فروند سوخو Su-35 به نیروی‌ هوایی فدراسیون روسیه تحویل داده شد. لازم به‌ذکر است که پک‌فا- T 50 در لیست ما جایی ندارد؛ چراکه هنوز به ناوگان هیچ کشوری از جمله روسیه، اضافه نشده است.

۴٫ Dassault رافائل

جنگنده داسا رافائل

داسو رافائل را می‌توان ستون فقرات نیرو هوایی فرانسه برشمرد. سیستم‌های پیشرفته ردیابی و اسلحه‌های مرگبار این جنگنده، رعشه بر تن هر خلبانی می‌اندازد! پنهان‌کاری، شباهت با جنگنده تایفون و تجهیزات الکترونیکی فراوان از ویژگی‌های مهم این جنگنده است. ناگفته نماند که داسو رافائل خرج بسیاری روی دست فرانسه گذاشت به‌طوری‌که مجبور شدند تمام ناوگان هوایی خود را به جنگنده مذکور تجهیز نمایند. البته با این کار حداقل توانستند از افشای اطلاعات جلوگیری نمایند. داسو رافائل در نبردهای برتر هوایی، حملات زمینی و ماموریت‌های بازدارندگی هسته‌ای می‌تواند انتخاب مناسبی برای اسکادران پیشرو باشد.

۳٫ اف- ۳۵ لایتنینگ

جنگنده اف-35 لایتنینگ F35

بله درست مشاهده می‌کنید! هرچند اف-۳۵ در مدت کمی به برترین جنگنده نسل پنجم جهان تبدیل شد، اما قیمت سرسام‌آور دلیل قرارگیری آن در جایگاه سوم است. سنسورها و تجهیزات پیشرفته از جمله ویژگی‌های بارز اف-۳۵ است. این هواپیما می‌تواند جایگزینی برای عملیات شناسایی سنتی باشد. نوع B اف-۳۵ را می‌توان جذاب‌ترین هواپیمای تاریخ نام‌برد؛ چراکه می‌تواند در مسافت کوتاهی از زمین بلند شود ولی به‌صورت عمودی روی باند قرار گیرد. برچسب ۱۱۶ میلیون دلاری کمی برای یک جنگنده زیاد است، اما شاید ویژگی ذکر شده تا حدودی قیمتش را توجیه نماید!

۲٫ تایفون یوروفایتر

جنگنده تایفون یوروفایتر

تایفون نتیجه بزرگ‌ترین تلاش کشورهای اروپایی در ساخت یک جنگنده نسل پنجم است. در حقیقت بعد از اینکه بین فرانسه و سایر کشورها بر سر ساخت تایفون اختلاف به وجود آمد، این کشور راه خود را پیش گرفت و جنگنده ملی به نام داسو رافائل را ساخت. سنسورها و تجهیزات پیشرفته الکترونیکی، آن را هم‌تراز با اف-۳۵ قرار می‌دهد. همچنین تایفون از یک موشک هدایت پذیر سوپرکروز با دقت و قدرت بسیار بالا پشتیبانی می‌کند. نیرو هوایی سلطنتی انگلستان، اسپانیا، اتریش، ایتالیا و لوفت وافه آلمان از این هواپیما در اسکادران‌های خود استفاده می‌کنند.

۱٫ اف-۲۲ رپتور لاکهید مارتین

جنگنده اف-22 رپتور F-22

با برترین جنگنده دنیا آشنا شوید! اف-۲۲ را می‌توان نماد صنعت ساخت هواپیماهای جنگی در ایالات متحده بر شمرد. هرچند با داشتن دو موتور پیشران به‌نظر می‌رسد که می‌تواند لقمه خوبی برای موشک‌های زمین به هوا باشد، اما طراحی خاص آن موجب شده تا در رادار دشمن یک رد پا نیز از خود باقی نگذارد. اف-۲۲ از سال ۲۰۰۵ در اختیار نیروی هوایی ایالات متحده قرار گرفته است.

نوشته با سریع‌ترین هواپیماهای جنگنده دنیا آشنا شوید (بخش دوم) اولین بار در پدیدار شد.

برگرفته از
لینک کوتاه