کوالکام در پردازنده اسنپدراگون ۸۴۵ از هسته‌های جدید ARM Cortex-A75 و A55 استفاده خواهد کرد

نویسنده:

۰۲:۰۶:۵۰

کوالکام در پردازنده اسنپدراگون 845 از هسته‌های جدید ARM Cortex-A75 و A55 استفاده خواهد کرد

اگرچه درحال‌حاضر دستگاه‌هایی زیادی در بازار وجود دارند که قدرت خود را توسط پردازنده اسنپدراگون ۸۳۵ تامین می‌کنند، ولی این شرکت به‌دنبال توسعه جایگزین این تراشه است. اسنپدارگون ۸۳۵ یکی از تاثیرگذارترین تراشه‌های بازار محسوب می‌شود، اما اسنپدارگون ۸۴۵ قدرتی فراتر از آن خواهد داشت.

پردازنده اسنپدارگون ۸۳۵ دارای ۸ هسته بوده و با فرآیند ۱۰ نانومتری تولید شده است. براساس اطلاعات فاش شده، اسنپدارگون ۸۴۵ نیز دارای معماری ۱۰ نانومتری خواهد بود با این تفاوت که هسته‌های مورد استفاده در آن متفاوت است.

هسته‌های Cortex-A75

برخلاف تراشه اسنپدراگون ۸۳۵ که از ۸ هسته Kryo 280 بهره می‌برد، اسنپدراگون ۸۴۵ دارای هسته‌های جدید Cortex-A75 و Cortex-A55 با معماری BIG.Liitle خواهد بود. براساس اطلاعات منتشر شده، هسته‌های A75 نسبت به A73 و A72 به‌ترتیب افزایش عملکردی برابر با ۲۰ و ۴۰ درصد خواهد داشت. گفته می‌شود از نظر مصرف انرژی تفاوت عمده‌ای میان A75 و A73 وجود ندارد.

هسته Cortex-A75 دارای حداکثر فرکانس ۳٫۰ گیگاهرتز بوده که افزایش ۲۰۰ مگاهرتزی نسبت به Cortex-A73 را نشان می‌دهد. این افزایش فرکانس، بهبود عملکرد تک‌هسته‌ای و چند هسته‌ای این پردازنده را در پی خواهد داشت.

هسته‌های Cortex-A55

به‌سراغ هسته‌های کم‌مصرف می‌رویم. گفته می‌شود این هسته‌ها نسبت به A53 عملکردی ۲ برابری داشته و ۱۵ درصد از نظر مصرف انرژی نیز بهینه‌تر شده‌اند. تا امروز سازندگان قادر به استفاده از ۴ هسته در یک خوشه بودند ولی حال با معرفی این هسته جدید، می‌توان تعداد هسته در هر خوشه را به ۸ عدد افزایش داد. برای مثال پردازنده اسنپدارگون ۶۲۵ دارای ۸ هسته Cortex-A53 در ۲ خوشه است، درصورتی‌که می‌توان این پردازنده را با ۸ هسته در ۱ خوشه و یا ۱۶ هسته در ۲ خوشه تولید کرد.

انتظار می‌رود که اسنپدارگون ۸۴۵ در بخش تک‌هسته‌ای شاهد ۳۰ درصد افزایش کارایی و در بخش چندهسته‌ای با ۷۰ درصد بهبود همراه باشد. اگرچه شاید شاهد معرفی اسنپدراگون ۸۴۵ در اواخر امسال باشیم ولی دستگاه‌های مجهز به این پردازنده سال آینده میلادی روانه بازار خواهند شد.

نوشته کوالکام در پردازنده اسنپدراگون ۸۴۵ از هسته‌های جدید ARM Cortex-A75 و A55 استفاده خواهد کرد اولین بار در پدیدار شد.

برگرفته از
لینک کوتاه