اینتل از پردازنده‌های سری Core X رونمایی کرد؛ منتظر Core i9 باشید

نویسنده:

۰۹:۵۳:۱۲

اینتل از پردازنده‌های سری Core X رونمایی کرد؛ منتظر Core i9 باشید

اینتل از پردازنده‌های سری Core X، پرچمداران پردازنده‌های دسکتاپ رونمایی کرد. این شرکت علاوه‌بر معرفی پردازنده‌های این سری، تراشه جدید Core i9 را نیز معرفی نمود.

این پردازنده‌ها برپایه پلتفرم X299/LGA2066 با نام “Basin Falls” بوده که شامل ۹ محصول مختلف از سری Core X است. امروز اینتل از ۵ پردازنده این سری رونمایی کرد و باید منتظر ۴ مدل دیگر در آینده نزدیک باشیم. کاربران قادر به انتخاب مدل‌های مجهز به ۴، ۶، ۸، ۱۰، ۱۲، ۱۴، ۱۶ و ۱۸ هسته‌ای بوده که یکی از گسترده‌ترین طیف‌های بازار را شامل می‌شود. تقریبا تمامی مدل‌های این سری از رشته‌های مجازی نیز بهره می‌برند که ۲ برابر شدن تعداد هسته‌ها را در پی دارد.

این ۹ پردازنده Core X در سری‌های Kaby Lake-X و Skylake-X دسته‌بندی می‌شوند که بخش Kaby Lake-X را پردازنده‌های Core i5-7640X و Core i7-7740X شامل می‌شوند.

تراشه Core i5-7640X دارای ۴ هسته بوده و فاقد قابلیت Hyper-Threading است. سرعت کلاک پایه ۴٫۰ گیگاهرتز، سرعت بوست ۴٫۲ گیگاهرتز، ۶ مگابایت کش L3، پشتیبانی از حافظه رم دو کاناله DDR4 با سرعت ۲۶۶۶، توان حرارتی ۱۱۲ وات و قیمت ۲۴۲ دلار مشخصات آن را تشکیل می‌دهند.

پردازنده Core i7-7740X از ۴ هسته و ۸ رشته بهره می‌برد. از مشخصات این تراشه می‌توان به سرعت کلاک پایه ۴٫۳ گیگاهرتز، سرعت بوست ۴٫۵ گیگاهرتز، ۸ مگابایت حافظه کش L3، پشتیبانی از حافظه رم دو کاناله DDR4 با سرعت ۲۶۶۶، توان حرارتی ۱۱۲ وات و قیمت ۳۳۹ دلار اشاره نمود.

به سراغ پردازنده‌های Skylake-X می‌رویم. تراشه Core i7-7740X از ۶ هسته و ۱۲ رشته بهره می‌برد و دارای کلاک پایه ۳٫۵ گیگاهرتز، سرعت بوست ۴٫۰ گیگاهرتز، ۸٫۲۵ مگابایت حافظه کش L3، پشتیبانی از حافظه رم چهار کاناله DDR4 با سرعت ۲۴۰۰، توان حرارتی ۱۴۰ وات و قیمت ۳۸۹ دلار است.

پردازنده Core i7-7820X از ۸ هسته و ۱۶ رشته بهره می‌برد و دارای کلاک پایه ۳٫۶ گیگاهرتز، سرعت بوست ۴٫۳ گیگاهرتز، ۱۱ مگابایت حافظه کش L3، پشتیبانی از حافظه رم چهار کاناله DDR4 با سرعت ۲۶۶۶، توان حرارتی ۱۴۰ وات و قیمت ۵۹۹ دلار است. این پردازنده از تکنولوژی Turbo Boost 3.0 اینتل پشتیبانی می‌کند.

پردازنده Core i9-7900X دارای ۱۰ هسته و ۲۰ رشته است. این تراشه دارای سرعت پایه ۳٫۳ گیگاهرتزی بوده که با استفاده فناوری Turbo Boost 2.0 به سرعت ۴٫۳ گیگاهرتز و با تکنولوژی Turbo Boost 3.0 به سرعت ۴٫۵ گیگاهرتز می‌رسد. ۱۳٫۷۵ مگابایت حافظه کش L3، پشتیبانی از حافظه رم چهار کاناله DDR4 با سرعت ۲۶۶۶، توان حرارتی ۱۴۰ وات و قیمت ۹۹۹ دلار سایر ویژگی‌های این پردازنده را تشکیل می‌دهند.

علاوه‌بر پردازنده‌های معرفی شده، در آینده با مدل‌های Core i9-7920X با ۱۲/۲۴، Core i9-7940X با ۱۴/۲۸، Core i9-7960X با ۱۶/۳۲، Core i9-7980XE با ۱۸/۳۶ به‌ترتیب با قیمت‌های ۱۱۹۹، ۱۳۹۹، ۱۶۹۹ و ۱۹۹۹ آشنا خواهیم شد.

نوشته اینتل از پردازنده‌های سری Core X رونمایی کرد؛ منتظر Core i9 باشید اولین بار در پدیدار شد.

برگرفته از
لینک کوتاه