بازنشسته شدن تدریجی فرمت MP3 توسط خالقان آن

نویسنده:

۱۰:۲۶:۳۶

بازنشسته شدن تدریجی فرمت MP3 توسط خالقان آن

درحالی‌که فرمت‌های صوتی زیادی وجود دارند، ولی فرمت MP3 به‌علت حجم مناسب و پشتیبانی توسط اکثر برنامه‌ها، معروف‌ترین آن‌ها محسوب می‌شود. بااین‌حال به‌نظر می‌رسد که این فرمت باوجود تمامی مزایا، در آینده نزدیک بازنسشته خواهد شد چراکه خالقان آن اعلام کرده‌اند که دیگر مجوزی برای پتنت آن صادر نخواهند کرد.

موسسه فرانهوفر در سایت خود اعلام کرده که دیگر از این فرمت پشتیبانی نخواهد کرد. علت این امر، وجود راه‌های بهتر برای ذخیره موسیقی بوده که برای افزایش محبوبیت آن‌ها نیاز به بازنشسته شدن فرمت MP3 است. در سایت این موسسه با عبارت زیر مواجه می‌شوید:

اگرچه کدک‌های صوتی بهینه‌تری در بازار وجود دارند ولی MP3 همچنان در میان کاربران از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار است. بااین‌حال بیشتر خدمات رسانه‌ای همانند تلویزیون و رادیو از کدک‌های جدیدتر ISO-MPEG همانند فرمت AAC و MPEG-H استفاده می‌کنند. این فرمت‌ها ویژگی‌ها و کیفیت بالاتری را در بیت‌ریت بسیار پایین‌تری نسبت به MP3 در اختیار کاربران قرار می‌دهند.

این اولین‌بار و آخرین‌باری نیست که یک فرمت بازنشسته می‌شود. افرادی که با فرمت MP3 بزرگ شده‌اند باید کم کم با آن خداحافظی کنند.

نوشته بازنشسته شدن تدریجی فرمت MP3 توسط خالقان آن اولین بار در پدیدار شد.

برگرفته از
لینک کوتاه